Race for Kids and Wellness 5k

Age Group Results

June 24, 2017


Results by Western Reserve Racing LLC Western Reserve Racing LLC


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey McHugh 1923 28 7 19:31 6:18/M
2 Anne Geib 1927 35 16 21:45 7:01/M
3 Marissa Ward Tiffin OH 1878 22 18 22:07 7:08/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carly Jones 1406 13 23 23:05 7:29/M
2 Shaunna Jones 1397 18 55 25:32 8:16/M
3 Elizabeth Shedroff 1481 18 66 26:22 8:32/M
4 Katlyn Brooks 468 19 68 26:28 8:36/M
5 Savanajh Black 1908 19 69 26:36 8:39/M
6 Morgan Sharpe 1478 14 81 27:23 8:52/M
7 Leanne Hawk 884 13 88 27:57 9:05/M
8 Haley Hawk Strongsville OH 883 18 89 27:57 9:05/M
9 Julia Sprecher 1496 11 91 27:59 9:04/M
10 Barbara Thorpes 1901 16 95 28:19 9:09/M
11 Melina Colon 479 18 105 29:12 9:29/M
12 Creagan Mee 1432 14 127 30:26 9:53/M
13 Jolene Sharpe 1479 10 128 30:41 9:56/M
14 Bri Jones 1398 17 158 34:47 11:17/M
15 Grace Kennelly 1411 11 159 35:11 11:26/M
16 Malika Rankin 1892 7 171 36:41 11:50/M
17 Gabby Jones 1399 12 187 40:24 13:06/M
18 Maliyah Rankin 1890 5 195 41:24 13:22/M
19 Aliyah Alvarez 447 11 197 41:50 13:32/M
20 Cheyenne Jackson 1889 8 198 41:51 13:31/M
21 Lily Grey 878 13 214 48:57 15:58/M
22 Kiarra Ousley 1446 11 225 53:17 17:19/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Wallack 1877 25 37 24:00 7:46/M
2 Jasmine Wriston 1884 23 56 25:35 8:19/M
3 Sandra Haddad 879 26 60 26:10 8:28/M
4 Rebecca Molnar 1439 23 63 26:12 8:37/M
5 Megan Trapp 1920 24 70 26:41 8:43/M
6 Shannon Cogan 477 26 74 26:48 8:40/M
7 Caitlyn Saxton 1465 25 75 26:59 8:50/M
8 Dana Banda 454 26 76 26:59 8:50/M
9 Renee Oneacre 1445 26 78 27:08 8:48/M
10 Molly McDonnell 1429 29 80 27:11 8:51/M
11 Taylor Scott 1472 21 82 27:28 8:55/M
12 Allison Lansell 1420 29 85 27:37 8:57/M
13 Kristen Mitchell 1904 28 97 28:26 9:14/M
14 Miruna Scutea 1474 26 100 28:34 9:15/M
15 Bianca Gatto 873 24 103 28:50 9:25/M
16 Natalie Atkinson 1905 26 115 29:55 9:43/M
17 Jennifer Riley 1458 26 119 29:59 9:47/M
18 Mallory Peacock 1449 25 121 30:03 9:45/M
19 Sharise Wriston 1885 27 124 30:09 9:48/M
20 Michelle Dosen 490 27 135 30:56 10:04/M
21 Shanelle Moon 1929 29 144 33:03 10:40/M
22 Myesha Crowe 483 29 146 33:30 10:49/M
23 Jessica Jones 1403 29 153 34:40 11:17/M
24 Jennifer Kotlarsic 1415 26 156 34:45 11:21/M
25 Chelsea Vilk 1870 25 165 35:47 11:38/M
26 Rachel Javons 899 25 167 36:08 11:45/M
27 Emily Bacha 449 29 175 37:02 12:04/M
28 Kiara Ivory 1895 23 176 37:09 12:00/M
29 Maggie Jones 1401 27 193 41:11 13:23/M
30 Ariana Smith 1490 26 204 43:27 14:07/M
31 Alichia Bell 1896 22 219 51:27 16:37/M
32 Christina Cawrse 1926 28 224 53:00 17:15/M
33 Carrie Cooper 481 29 228 54:32 17:46/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Bennett 1928 31 33 23:40 7:42/M
2 Allison Reich 1456 34 35 23:40 7:42/M
3 Melissa Labrie 1417 33 43 24:40 7:59/M
4 Mary Schnell 1468 30 48 25:06 8:06/M
5 Laura Yax 1887 35 49 25:07 8:08/M
6 Kristy Amy 1914 33 51 25:08 8:10/M
7 Eugenia Chahda 472 32 52 25:12 8:10/M
8 Jennifer Thompson 1903 34 77 27:04 8:45/M
9 Amy Shollenberger Elyria OH 1482 39 84 27:36 9:00/M
10 Heather Ludin 1421 36 86 27:42 9:02/M
11 Leslie Gee 1910 34 102 28:48 9:19/M
12 Adrienne Garcia 869 30 109 29:23 9:37/M
13 Eileen McConville 1428 31 111 29:29 9:38/M
14 Cynthia Matys 1426 30 113 29:49 9:41/M
15 Jessica Toy 1864 30 116 29:55 9:42/M
16 Jessica Kamel 1408 31 120 30:01 9:46/M
17 Katie Schneider 1467 32 123 30:09 9:49/M
18 Philomena O'Hare 1442 31 131 30:47 10:08/M
19 Bethany Ensinger 496 30 133 30:51 10:00/M
20 Tara Laflamme 1418 35 138 32:00 10:29/M
21 Jennifer Menszyk 1917 31 140 32:26 10:28/M
22 Elizabeth Abate 437 32 142 32:43 10:39/M
23 Krystle Redic 1454 30 154 34:41 11:17/M
24 Christine Taylor 1863 32 161 35:31 11:35/M
25 Katarina Kurtz 1416 33 169 36:25 11:55/M
26 Leah Dwyer 492 36 179 37:31 12:15/M
27 Pamela Sharpe 1476 36 185 40:21 13:05/M
28 Tracie Davis 486 39 212 48:56 15:58/M
29 Nicole Devine 488 31 221 51:54 16:51/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Chesney 473 46 62 26:11 8:30/M
2 Carla Kinsey 1413 47 90 27:57 9:03/M
3 Shannon Waid 1874 46 93 28:11 9:07/M
4 Liz Jones 1395 40 110 29:28 9:34/M
5 Margaret Mlocki 1438 40 114 29:52 9:43/M
6 Monica Shrader 1485 47 118 29:58 9:42/M
7 Ruth Sprecher 1495 45 122 30:05 9:45/M
8 Jennifer Adams 439 44 137 31:14 10:12/M
9 Carrie Domonkos 489 45 139 32:11 10:29/M
10 Jenny Erbs 497 49 148 33:57 11:04/M
11 Sheila Hryszko 894 49 149 33:57 11:02/M
12 Diane Hawk 882 46 150 34:04 11:04/M
13 Renata Brown 469 46 174 36:58 12:00/M
14 Kristin Barnes 455 45 189 40:50 13:22/M
15 Everette Edding 493 40 208 44:32 14:29/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daphne Olree 1444 57 96 28:24 9:12/M
2 Anita M Simko 1486 53 98 28:30 9:17/M
3 Karen Bartels 458 52 99 28:30 9:13/M
4 Liz Dean 487 51 101 28:44 9:18/M
5 Gloria Jones 1404 55 163 35:37 11:34/M
6 Shari Maouri 1424 50 164 35:38 11:35/M
7 Sue Markovich 1425 53 166 36:08 11:44/M
8 Kitt Turoczi 1865 56 170 36:28 11:51/M
9 Carol Bachmann 451 55 172 36:44 11:56/M
10 Marian Molnar 1440 56 180 37:41 12:20/M
11 Kathi Smith 1492 54 190 41:06 13:27/M
12 Pamela Baldassari 453 50 199 41:53 13:36/M
13 Felicia Wriston 1883 56 203 43:01 14:04/M
14 Simone Polk 1451 57 206 44:05 14:25/M
15 Cecilia Polk 1450 53 207 44:09 14:25/M
16 Jill Providenti 1452 51 216 50:43 16:22/M
17 Debbie Reed 1455 52 217 50:43 16:22/M
18 Cheryl Manning 1423 52 222 52:52 17:15/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Aleksov 443 60 38 24:05 7:49/M
2 Sherry Soeder 1494 61 177 37:30 12:15/M
3 Sheree Vaughn 1868 61 226 54:15 17:36/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rhema Ndjami 1441 23 1 17:41 5:42/M
2 Kevin Jones 1400 47 2 18:14 5:53/M
3 Seth Killinger 1412 15 4 18:56 6:06/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Chesney 475 17 8 19:46 6:24/M
2 Brett Saunders 1922 17 9 19:47 6:24/M
3 Nate Sprecher 1498 14 13 21:25 6:57/M
4 Nathan Bledsoe 462 12 25 23:10 7:29/M
5 Brian Branch 467 14 26 23:10 7:29/M
6 Derrick Chan 1911 14 36 23:56 7:44/M
7 Caden Amy 1915 10 47 25:06 8:09/M
8 Evan Jalovec 898 13 57 25:36 8:18/M
9 Joaquin Rosa 1462 15 64 26:16 8:30/M
10 Kenyon Vogt 1873 14 65 26:18 8:31/M
11 Ronquel Hepner 888 18 117 29:57 9:40/M
12 Jeremiah Freeman 499 13 136 31:03 10:08/M
13 Chase Stalnaker 1918 8 141 32:28 10:28/M
14 Mordell Duff 491 16 143 32:58 10:39/M
15 Dexter Bott 466 6 147 33:30 10:50/M
16 Dreshawn Lanier 1419 10 151 34:05 11:01/M
17 Rayshawn Ousley 1447 13 162 35:35 11:36/M
18 Pierre Green 1891 6 168 36:22 11:44/M
19 Damien Holcher 892 12 181 37:47 12:12/M
20 David Sharpe 1480 8 184 40:19 13:05/M
21 Nathan Alvarez 446 13 186 40:23 13:04/M
22 William Ruiz 1464 12 188 40:26 13:05/M
23 Kenny Heyway 889 13 191 41:11 13:25/M
24 Vontez Hanna 880 7 194 41:12 13:26/M
25 Garrett Gardner 872 9 201 42:51 13:55/M
26 Keysean Clinton 1898 16 202 43:00 13:53/M
27 Jayden Edding 494 11 209 44:33 14:29/M
28 Lyjuwaun Rogers 1893 5 218 51:25 16:35/M
29 Griggs Ker-Marius 1894 5 220 51:30 16:38/M
30 Johnny Beauregard 460 13 230 55:16 17:51/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Schwandt 1471 29 5 19:22 6:16/M
2 Andrew Schuler 1469 29 10 19:50 6:27/M
3 Nick Mavros 1909 22 12 21:24 6:56/M
4 Derek Vogel 1872 29 15 21:41 7:06/M
5 Thomas Keim 1409 25 17 21:58 7:07/M
6 Cj Roman 1461 28 21 22:53 7:27/M
7 Matt Turoczi 1866 28 22 23:04 7:32/M
8 Cody Smith 1488 24 27 23:13 7:32/M
9 Nick Bartram 459 23 28 23:14 7:33/M
10 Cody Peacock 1448 25 42 24:34 7:59/M
11 Max Bedell 461 29 53 25:17 8:13/M
12 Lamont Hamm 1899 20 59 26:04 8:25/M
13 Bryan Rothenberg 1463 28 72 26:47 8:45/M
14 Kevin Slone 1487 24 83 27:28 8:55/M
15 Marcus Henry 887 28 106 29:18 9:29/M
16 Jonatan Garcia 870 28 107 29:19 9:36/M
17 Adam Mercer 1435 28 125 30:16 9:46/M
18 Azariah Jones 1402 23 152 34:35 11:15/M
19 Adam Zaleha 1888 28 192 41:11 13:23/M
20 Steven Collins Jr 478 27 210 46:41 15:05/M
21 Mitchel Cawrse 1925 29 223 53:00 17:15/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Smith 1924 32 3 18:54 6:08/M
2 Jeff Edwards Cleveland OH 495 34 6 19:23 6:16/M
3 Ryan Wolanin 1881 34 19 22:21 7:15/M
4 Bo Sewell 1475 39 20 22:40 7:23/M
5 Jarrett Davis 485 34 24 23:05 7:27/M
6 Robert Kocher 1414 31 32 23:33 7:38/M
7 Alex Reich 1457 33 34 23:40 7:42/M
8 Joe Vescera 1869 33 39 24:20 7:56/M
9 Joseph Geib 874 36 40 24:25 7:55/M
10 Phil Smith Parma OH 1491 38 45 24:54 8:05/M
11 Patrick Bloom Rocky River OH 463 31 46 25:03 8:10/M
12 Mike Matys 1427 37 61 26:11 8:30/M
13 Mike Goldstein 876 34 67 26:25 8:35/M
14 Ivan Bercian 1902 31 87 27:52 9:01/M
15 Matt Shollenberger Elyria OH 1483 31 92 28:07 9:10/M
16 Bryan Jalovec 897 38 94 28:12 9:08/M
17 Todd Ryerson 1921 31 104 29:01 9:24/M
18 Alex Scutea 1473 30 108 29:19 9:30/M
19 Joe Jindra 1912 38 130 30:44 9:58/M
20 Bill O'Hare 1443 30 134 30:55 10:08/M
21 Matthew Bott 465 33 145 33:28 10:49/M
22 Jeremy Jakupca 896 36 157 34:46 11:21/M
23 Nathan Smith 1489 32 205 43:27 14:07/M
24 William Butterfield 471 32 211 48:38 15:51/M
25 Andrew Cooper 480 30 227 54:31 17:46/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikhil Rao 1453 42 31 23:33 7:38/M
2 David Sharpe 1477 41 41 24:30 7:57/M
3 David Shrader 1484 48 44 24:42 8:00/M
4 Gonzalo Sole 1913 41 50 25:07 8:12/M
5 Benjamin Weiss 1879 41 71 26:45 8:42/M
6 Terrence Mee 1433 47 126 30:23 9:52/M
7 Ryan Adams 438 45 129 30:44 10:08/M
8 Ed Saunders 1906 47 155 34:42 11:17/M
9 Bill Kennelly 1410 44 160 35:12 11:26/M
10 Sean Jones 1396 43 182 39:02 12:39/M
11 Jack Bartley 1919 45 183 39:30 12:47/M
12 Mike McGraw 1430 44 196 41:42 13:33/M
13 Scott Gardner 871 45 200 42:49 13:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Wallack 1876 54 11 20:21 6:34/M
2 Daniel Stock Rocky River OH 1500 58 14 21:28 6:57/M
3 Mike Chesney 474 51 29 23:16 7:34/M
4 Mike Flowers 1907 50 30 23:29 7:37/M
5 James Davis 1897 50 54 25:27 8:14/M
6 Jack K 1407 51 58 25:48 8:22/M
7 Mike Cogan 1916 55 73 26:47 8:40/M
8 Christopher Grey 877 54 112 29:48 9:44/M
9 John Sprecher 1497 54 132 30:49 9:59/M
10 Mark Bachmann 450 55 173 36:44 11:56/M
11 Mitzi Barrett 456 53 213 48:57 15:59/M
12 Adir Ludin 1422 54 215 50:17 16:21/M
13 Michael Bryant 470 53 231 56:26 18:12/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Hilt 890 66 79 27:10 8:48/M
2 Ron Soeder 1493 63 178 37:30 12:15/M
3 Robert Vaughn 1867 65 229 54:58 17:51/M